^ Back to Top
facebook

Minoxidil - Pierwotnie substancja wykorzystywana była w leku na nadciśnienie tętnicze. Szybko zauważono jednak jego uboczne działanie polegające na hamowaniu wypadania włosów. Obecnie  preparaty do stosowania miejscowego na skórę. Hamuje lub odwraca miniaturyzację mieszków włosowych. Działa pobudzająco na namnażanie się komórek mieszków w fazie wzrostu włosa. W produktach występuje w dwóch stężeniach 2% i 5%. Preparaty 2% stosowane są u kobiet, 5% w leczeniu łysienia u mężczyzn ( lek na receptę).  Kluczową kwestią jest jak najwcześniejsze i systematyczne jego stosowanie.  Najczęściej aplikuje się 1ml na skórę 1-2 razy dziennie przez minimum 4 miesiące. Pierwsze włosy pojawiające się w trakcie terapii są cienkie i odbarwione, ale w miarę upływu czasu nie różnią się od włosów na pozostałej części głowy.

Działania niepożądane: suchość i świąd skóry, zaczerwienienie w miejscu aplikacji. Bardzo rzadko-bóle głowy, spadek ciśnienia tętniczego, kołatania serca, ból w klatce piersiowej. Przy wystąpieniu działań niepożądanych należy przerwać stosowanie leku.

Dostępne preparaty:

  • Loxon 2%, 5%
  • Piloxidil 2%
  • Nr-07 ( Polaris Labs)
  • Sigma Skin - Minoxidil Topical Spray.

Finasteryd - Inhibitor II typu  5-alfa reduktazy steroidowej, enzymu konwertującego testosteron do dihydrotestosteronu ( DHT). Finasteryd nie wykazuje powinowactwa do receptora androgenowego, dzięki czemu w trakcie jego stosowania nie pojawiają się zależne od testosteronu objawy zwiększenia masy ciała i nadmiernego owłosienia.  Stosowany w  leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego.  Wykorzystywany również  do  leczenia łysienia typu męskiego (łysienie androgenowe) u mężczyzn.  Zwiększa wzrost włosów i zapobiega ich dalszej utracie. Finasteryd nie wykazuje działania w leczeniu łysienia androgenowego u kobiet. Finasteryd działa tylko w okresie, w którym jest przyjmowany. W łysieniu typu męskiego przyjmuje się  1 mg  raz na dobę; czas leczenia nie powinien być krótszy niż 3 mies.

Działania niepożądane: Podczas stosowania leku u niewielkiej liczby mężczyzn może wystąpić zmniejszenie libido i (lub) trudność w osiągnięciu erekcji. Niekiedy może wystąpić zmniejszenie objętości nasienia. Ponadto rzadko obserwowano następujące objawy niepożądane: reakcje alergiczne, w tym wysypka, swędzenie, pokrzywka, obrzęk warg i twarzy, zaburzenia ejakulacji, tkliwość i powiększenie gruczołów sutkowych, ból jąder.


Uwaga! Kobiety w ciąży nie powinny stykać się z uszkodzonymi tabletkami zawierającymi finasteryd. Może on wchłaniać się przez skórę i uszkadzać płód męski.

Dostępne preparaty:

  • Finaster
  • Penester
  • Propecia
  • Proscar